Efsane İstanbul Sergisi

Haberi okurken memnuniyet verici olmasının yanı sıra ister istemez bir takım sorular takılıyor insanın zihnine. Mesela dünyanın sayılı kültür hazinelerinden İstanbul Arkeoloji Müzesi, hemen yanıbaşındaki Şark Eserleri Müzesi. Hatta yıllardır Arkeoloji Müzesi'nin altında İstanbulluları bekleyen Bythinia Salonu...

Ya da bir vapur yolculuğu ile bile tanıklık edebileceğiniz, tabiri caizse, tepsi gibi ortada duran binlerce yılın birikimi. Birazcık hayalgücüyle gölgesinde yaklaşık 2000 yıllık hayaller kurabileceğiniz surlar, neredeyse 1500 yıldır tüm görkemiyle neredeyse dört bir yana hükmeden Ayasofya!

Tescilli tarihi aşağıda da belirtildiği gibi 8000 yıla uzanan Şehr-i İstanbul'da fizibilitesiz tüp geçit projesi yapmaya kalkan zihniyetin neredeyse her kazma darbesinde karşısına çıkan binlerce yılın kültür hazinesi.

Uzun lafın kısası, mutlaka görülmesi gereken bir sergiye ev sahipliği yapıyor Sabancı Müzesi. Ama yaşadığınız şehrin binlerce yılını görmek için gözünüzü açın yeter; burası İstanbul!

İstanbul'un 8000 Yıllık Tarihi Anlatılacak

Sakıp Sabancı Müzesi, İmparatorluklar Başkenti “Efsane İstanbul”u ağırlamaya hazırlanıyor!..

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamındaki etkinlikte, İstanbul’un 8000 yıllık tarihi anlatılacak.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Sabancı Holding sponsorluğunda, “Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a - Bir Başkentin 8000 Yılı” başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. 5 Haziran - 4 Eylül 2010 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak sergi, İstanbul’un, Marmaray Projesi kapsamındaki Yenikapı kazılarıyla daha da geriye giden 8000 yıllık eşsiz tarihini, 500’ü aşkın eserle gözler önüne serecek. Sergi, Bizantion’dan Nea Roma’ya, Constantinopolis’ten İstanbul’a; Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmış kentin görkemli tarihine ışık tutarken; ticaret, hediye ve 4. Haçlı Seferi’nde olduğu gibi yağma yoluyla çeşitli ülkelere dağılmış hazineleri bir araya getirecek.

Sergi; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Vatikan, Macaristan, Yunanistan, Avusturya, Belçika, Hollanda, İrlanda, Katar, Portekiz ve Rusya’daki önde gelen kurumlardan seçilen eserlere ev sahipliği yapacak. Sergide ayrıca, Türkiye’deki devlet müzeleri ile özel müze ve koleksiyonlardan seçilen eserler de yer alacak. Yurtdışından 39, Türkiye’den 19 olmak üzere toplam 58 müzeden seçilen geniş yelpazedeki eserler, sergi aracılığıyla ilk kez bir arada sunulacak.

Sergide; İstanbul’un bir Roma garnizonu iken, Doğu ve Batı Roma’nın ayrılmasından sonra giderek başkente dönüşmesi, Bizans İmparatorluğu’nun gelişme, duraklama ve çöküş evrelerinden sonra 1453 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle yeni bir doğuşa sahne olması anlatılacak. İmparatorluk başkenti İstanbul’un Avrupa tarihiyle özdeşleşen geçmişinin parlak ve çalkantılı evreleri yansıtılacak, şehrin devraldığı çeşitli din ve inanç mirasının oluşturduğu zengin gelenek tanıtılacak.