Ayışığı Manastırı'nda yeni gelişme...

Birileri Ytong'un antik dönem yapı malzemelerinden olmadığını farketmiş olsa gerek...

AYIŞIĞI MÜHÜRLENDİ!

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in satın aldığı Cunda Adası Pateriça mevkiinde bulunan arazi içindeki Ayışığı Manastırı’nın restorasyonu, projeye uyulmadığı ve doğaya zarar verildiği gerekçesiyle durduruldu.

Misafirhane ve etkinlik merkezi olarak yürütülen Ayışığı’ndaki restorasyon inşaatı Bursa Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile  mühürlendi.

Kurul kararını yerinde bulan Ayvalık Çevre Derneği Başkanı Nuray Özer,müdahale için geç bile kalındığını söyledi. Özer, “Çevreciler olarak gelişmeleri protesto etmek için alana yürüyüş düzenlemiştik. Ancak sesimiz duymazdan gelindi.Yollar açılıp endemik bitkiler yok edildi. Bu gibi hassas alanlardaki inşaatlar sık sık kontrol edilmelidir”dedi.

Ayışığı Manastırı

MAHKEME KARARI HİÇE SAYILDI

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Koruma Platformu sözcüsü Havva Taylan da, “Birinci derece doğal SİT statüsündeki Tabiat Parkı için Çevre ve Orman Bakanlığı’nca hazırlanan  mutlak koruma alanlarını sınırlı kullanım alanına çeviren Revizyon Planı’nın iptali ile ilgili açtığımız dava sonucu Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Platform olarak yüksek mahkemenin kararını yetkililere sunmamıza karşın hiçbir önlem alınmadı. Suzan Sabancı’nın elektrik üretmek için rüzgar santrali kurma girişimleri olduğunu öğrendik. Tabiat Parkı’nda RES’lerin önü açılmak isteniyor. Bizler çalışmaları sürekli mercek altında tutuyoruz. Kararlı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

http://www.hurses.ayvalik.com.tr/?islem=paket/haberP/haber_detay.php&haber_id=1093

http://www.yukle.tc/Gazeteler/Cumhuriyet_Ege.html